Erzurum Kitap Fuarı’nda Kırmızı Kedi Yayınevi’ne sansür: ‘Belediye başkanı istemiyor’

Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği kitap fuarında Kırmızı Kedi Yayınevi’ne ait kitapların, yazarların siyasi içerik taşıdığı gerekçesiyle stantlara koyulması yasaklandı. Kararın Erzurum AK Partili Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen tarafından istenildiği öğrenildi.

TELE 1’den Ebru Kaymaz’ın haberine göre, Erzurum Büyükşehir Belediyesi, 17 Mayıs’ta 6. Doğu Anadolu Erzurum Kitap Fuarı’nı düzenleyecek. Ancak fuarda Merdan Yanardağ, Barış Pehlivan, Timur Soykan gibi pek çok yazarın kitabının yayımlandığı Kırmızı Kedi Yayınevi’ne ait kitabın stantlara koyulması yasaklandı.

CHP’li Yakutiye Belediye Başkan Adayı Adnan Atalay, yasağın Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in kararı olduğunu açıkladı. Atalay, protesto etmek için fuara katılmayacaklarını belirtti.

Fuarın henüz başlamadığını söyleyen Atalay, “Siyasi içerikli kitapları getirmeyeceksiniz dediler. Biz protesto ettik fuara katılmıyoruz. Biz daire başkanlarından böyle bir tepki görünce ‘Kesinlikle siyasi kitapları belediye başkanımız Mehmet Sekmen istemiyor’ diye kendileri paylaştılar. Biz de protesto için katılmıyoruz dedik kendilerine” diye konuştu.

‘KİTAPLARI STANDINIZA GELİP KALDIRIRIZ DEDİLER’

Atalay, eğer kitapları getirirlerse kendilerine “Biz gelip standınızdan kaldıracağız” denildiğini anlattı ve şöyle devam etti:

“Belediye başkanı müsaade etmiyormuş, ‘Ben bunlar yasaklı yayınlar değil. Yasak olan bir yayını biz zaten satmayız’ dedik. Bunlar Merdan Yanardağ’ın kitabı, Barış Pehlivan’ın İsmail Saymaz’ın kitabı bunlar. Ben kendilerine ‘Ne hakla siz polis misiniz?’ diye tepki gösterdim.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir